סיפורים

דביקות במשימה ובלחימה

מאת: מהרשת
סיפורו של: עידו מור
תפקיד: מפקד פלוגה
שירות צבאי: חטיבה 600, גדוד 409
דרגה: סגן

כשפרצה מלחמת יום הכיפורים שימש סגן עידו מור מ”פ בגדוד הטנקים 409 של סא”ל עוזי בן-יצחק, בחטיבת המילואים 600 של אל”ם טוביה רביב. בליל 7-6 באוקטובר 1973 הגיע עידו לימ”ח של פלוגתו בשדה תימן והכין את הטנקים למלחמה. סביב שש בבוקר החלה הפלוגה בנסיעה על זחלים לעבר רפידים ומשם המשיכה בפריסה רחבה עד סמוך לטסה.

בצהרי 8 באוקטובר נעה הפלוגה כחלק מהגדוד לשטח “חמדיה” שם נתקלה בהפגזה ארטילרית כבדה. תנועת טנקים מצריים נראתה ממערב לפלוגה ובמקביל נפתחה עליה אש מצפון, מכיוון “מכשיר”. עידו הורה לפתוח באש למקורות הירי מצפון ולשפר עמדות. בקור רוח המתין עד שהטנקים שממערב יתקרבו ופתח עליהם באש. בלילה נערכו ליום המחר. בבוקר 9 באוקטובר עלתה הפלוגה שוב על “חמדיה”. הרעשה ארטילרית מצרית אילצה את הפלוגה לסגור מדפים. כשהגיעו הטנקים המצרים לטווח ארבעה קילומטרים פתחה הפלוגה באש והדליקה טנקי אויב. באותו זמן הבחין עידו בכוח מצרי גדול הנע מאזור “טלוויזיה” במערב לכיוון חלקו הדרומי של “מכשיר” שמצפון וצמצם מרחק במהירות. הטנקיסטים של עידו הפליאו לפגוע ובלמו את המתקפה. “עידו פיקד על הפלוגה כאילו היינו בתרגיל ונתן פקודות בביטחון רב”, סיפר עליו שוקי רפפורט מ”מ 3. בצהרים חידשו המצרים את ההתקפה על “חמדיה” ועשרות טנקים, נגמ”שים ולוחמי חי”ר התקדמו בחיפוי ארטילרי. שוב ניהל עידו מור את אש הפלוגה בקור רוח ובחוכמה ושוב נבלמה המתקפה. המג”ד הורה להסתער ולכבוש שוב את תעוז “טלוויזיה”. התנגדות מצרית עזה ואש טנקים וטילים נ”ט הביאה להיפגעות טנקים רבים והגדוד נאלץ לסגת. הקרב על “טלוויזיה” הפך לקרב חילוץ אכזרי. עידו ופלוגתו נרתמו מיד ועידו פיקד בקור רוח על החילוץ הקשה תחת אש הטילים, ורק אחרי שכל הטנקים ניתקו מגע - הצטרף לפלוגתו. מיד הוחזרו הטנקים שוב לכשירות ולכוננות מלאה.

בבוקר 10 באוקטובר הנחה המג”ד את עידו להיערך על “מכשיר”, לאחר שגדוד אחר של החטיבה שכבש את השטח פינה אותו לפנות בוקר. בתנועה מאובטחת וזהירה נעו עידו והפלוגה וכך התייצבו על “מכשיר”. משאיות חי”ר נראו מצפון מערב לו על ציר “פוטון” לכיוון “חמוטל”. שוב קידמה את פניהם ארטילריה מצרית בשילוב טילים נ”ט רבים מכיוון צפון-מערב. טנקי הפלוגה השיבו אש ועידו, שהבחין בכוח חי”ר גדול בחזיתו, החליט להסתער בחיפוי אחת המחלקות. במהלך ההסתערות גברו ירי הטילים והאש הארטילרית ועידו ניתק מגע ושב לחלקו הדרומי של “מכשיר”. כל האזור שמצפון לו היה מלא חי”ר ומשאיות שזרמו לשטח. פגז זרחן שנפל על הטנק של עידו שרף את פניו וידיו והוא איבד את ראייתו לזמן מה. שלושה ימים לאחר שפונה לבית החולים ברפידים הוא חזר לפלוגה ובהמשך פיקד על הקרב ב”מיסורי”, שם נפצע פעם נוספת מרסיסים בחזה ושוב פונה לאחור.

בלחימה התגלה עידו מור מ”פ אמיץ, מקצוען וסמכותי שפעל בקור רוח ובשיקול דעת. בשלושת ימי קרבות הבלימה היו לו חמישה פצועים.

על תפקודו בקרב הוענק לו עיטור המופת.

מקורות נוספים: אתר גבורה

i-close-m-n@2x
Youtube App IconFacebook IconTiktok Icon
© 2024 כיפורים, כל הזכויות שמורות.
פרטים שימסרו דרך האתר ישמשו למטרה לה נמסרו בלבד
העמותה לא תעביר כל נתון בלי אישור