סיפורים

לחימה עד כלות

מאת: מהרשת
סיפורו של: יואב יקיר ז"ל
תפקיד: מפקד מחלקה
שירות צבאי: חטיבה 188, גדוד 52, פלוגה ג, מחלקה 3
דרגה: סגן

סגן יואב יקיר היה במלחמת יום הכיפורים המפקד של מחלקת טנקים 3 מפלוגה ו’ בגדוד סער של חטיבת (188) ברק בדרום רמת-הגולן. המחלקה, כחלק מהחטיבה, לחמה בגבורה ובלמה את ההבקעה של דיוויזית חי”ר 5 הסורית שכללה גם שתי חטיבות טנקים, עד שהוכרעה. הקרב הקשה התנהל במוצב 116 ובסביבתו הקרובה ביום הכיפורים 6 באוקטובר 1973 ובליל 7-6 באוקטובר. כ 40- טנקים מסוג טי 55/54- היו בגל הראשון של הדיוויזיה הסורית שתקף את המוצב. 15 לוחמים ממחלקת הצנחנים שהייתה במוצב, וצוותי הטנקים של מחלקה 3 ניהלו קרב רצוף ועיקש ומנעו את כיבוש המוצב על ידי הסורים. שני טנקים סוריים, שחדרו לחצר המוצב, הושמדו על-ידם באש בזוקות. רק בצהרי יום שני 8 באוקטובר, 52 שעות מפרוץ המלחמה ואחרי שהדפו התקפות חוזרות ונשנות של חי”ר ושריון סורי, חברו למוצב כוחות מאוגדה 146, בפיקוד מוסה פלד ז”ל, וחילצו את הלוחמים הנצורים שנותרו.

סגן יואב יקיר, היה איש צוות מקצועי ומפקד נערץ בגדוד ובין אנשי הצוות במחלקה. מול שלשת טנקי הסנטוריון שלו עמדו כ 60- טנקים סוריים מסוג טי 55- , שהמשיכו לחצות את תעלת הנ”ט. המחלקה ממקומה החדש ממערב למוצב 116, לחמה בטנקים הסוריים שהתקדמו מולם בחזית, השמידה והעלתה באש טנקים ונגמ"שים בקצב גבוה. משחית טנקים מסוג אס-יו 100- , שהוביל את שדרת הטנקים הסוריים לעבר הכניסה למוצב, ירה פגז ופגע בטנק של אביעם, שהגיע במוצ”ש כתגבורת למחלקה 3, עם עוד טנק מ”מ בפיקוד נתי לוי. הטנק החל לבעור אך הצוות כיבה את האש ונחלץ מהטנק הבוער. במקביל יצר יואב יקיר קשר עם יוסי גור, מפקד מוצב 116, ועדכן שהתחמושת הכבדה אזלה והוא נאלץ לדלג לאחור למלא מחדש. שני המפקדים הצעירים שראו את המצב בשטח “בגובה העיניים”, האחד מהצריח והשני מעמדת חי”ר במוצב, הבינו שזו שיחתם האחרונה. הם ידעו שלא יהיה מי שיעצור את נחשולי הטנקים הסוריים. למרות זאת סיכמו ביניהם שמחלקת הטנקים תחזור ותחבור למוצב. מיד אחר כך הסיט משחית הטנקים אס-יו 100- את המקלע שלו וסגן יואב יקיר, שעמד חשוף בצריח נהרג. סמ”ר ניר עתיר נטל את הפיקוד על שלשת הטנקים ששרדו את הקרב במוצב וסמוך לחצות הם נעו לעבר התל ומשם המשיכו את מלחמתם. כל הטנקים נפגעו והצוותים שרדו בבונקרים של תל א-סאקי.

מפקד המוצב סג”ם אנסבכר שהיה פצוע בעצמו, התעורר מעלפונו בשלב הקריטי כשהסורים החלו לחדור לחצר המוצב, מלמל לחלל הבונקר: “אם מישהו פה חי - שיצא וייכנע ויאמר שכולם הרוגים” ואיבד את הכרתו. רב”ט יצחק נגרקר, הטען-קשר בטנק סמל במחלקה של יואב, שהיה פצוע מרסיסים בפניו ומכדור שריסק את קרסולו, החליט ויצא לבדו החוצה. לפתע הבחין בשני סורים במרחק של שלושה מטרים ממנו. הסורי שעמד מולו אותת ביד אחת ובידו השנייה החל לסחוט את הדק הקלצ’ניקוב. נגרקר הסיט את גופו והצרור חלף מילימטרים מגופו. אז שאל הסורי הראשון בסימני ידיים, מה קורה בבונקר? נגרקר השיב בסימני ידיים שהוא היחיד שנותר בחיים מארבעת אנשי הצוות. משום מה האמינו הסורים לדבריו, ולא נכנסו לבונקר, העלוהו לג’יפ והובילו אותו לשבי בדמשק.
לאחר שמונה חודשי עינויים בכלא הסורי הוחזר רב”ט יצחק נגרקר ארצה, במסגרת חילופי השבויים. בזכות מעשהו האמיץ ניצלו כל הלוחמים שנותרו בבונקר - שריונאים וצנחנים ממוצב תל א-סקי ומהאזור.

לימים, כשנולד ליצחק נגרקר בנו בכורו, הוא קרא לו יואב, ואביו של סגן יואב יקיר ז”ל היה הסנדק.

מקורות נוספים: "עוד מעט נהפוך לשיר"

i-close-m-n@2x
Youtube App IconFacebook IconTiktok Icon
© 2024 כיפורים, כל הזכויות שמורות.
פרטים שימסרו דרך האתר ישמשו למטרה לה נמסרו בלבד
העמותה לא תעביר כל נתון בלי אישור