על המלחמה

מלחמת יום הכיפורים היתה מהקשות שבמלחמות ישראל. היא פרצה ביום הכיפורים, 6 באוקטובר 1973, בהתקפה משולבת של צבאות סוריה ומצרים על ישראל ונמשכה עד ל-24 באוקטובר 1973. במהלכה נהרגו 2297 ישראלים, וכ15,000 חיילי ואזרחי מדינות ערב.

המלחמה נפתחה במתקפה מתואמת, בשתי חזיתות, של צבאות סוריה (ברמת הגולן) ומצרים (בתעלת סואץ), ביום הכיפורים, שבת, 6 באוקטובר 1973, בשעה 13:55. חמש דיוויזיות חי"ר מצריות החלו לצלוח את התעלה, בעוד שלוש דיוויזיות חי"ר ממוכן סוריות חוצות את הגבול לאורך רמת הגולן.

המתקפה המשולבת תפסה את מדינת ישראל לא מוכנה למלחמה. למרות סימנים מעידים מוקדמים, השתכנע המטכ"ל הישראלי בודאותה של המלחמה רק ב4 לפנות בוקר אותו יום, והעריך שהיא תפרוץ בשעה 18:00. הכוחות המצריים גדולים ניצלו את אלמנט ההפתעה, הצליחו לחצות את התעלה ולכבוש את רובו של "קו בר לב" (קו המעוזים הישראליים שעל התעלה) ושטחים נוספים במערב מדבר סיני. במקביל, בחזית הצפונית, הצליח צבא סוריה לחדור לרמת הגולן ואיים על עמק הירדן ועמק החולה.

לאחר שהצליחו כוחות צה"ל הסדירים וכוחות המילואים לבלום את האויב בשתי החזיתות, עבר צה"ל מהתגוננות ובלימה למתקפת נגד בשטחי מצרים וסוריה. הארמיה השלישית המצרית כותרה ונותקה מקווי האספקה שלה, ויחידות צה"ל הגיעו עד 101 ק"מ מקהיר ו35 ק"מ מדמשק, תוך שהן משתלטות על שטחים נרחבים.

ב24 באוקטובר כפתה מועצת הביטחון של האו"ם הפסקת אש על כל הצדדים הלוחמים, והמלחמה הגיעה אל סופה. לצד הישגים צבאיים מרשימים, ספג צה"ל אבדות כבדות: 2297 ישראלים נהרגו במלחמה, יותר מ7000 נפצעו ו294 נפלו בשבי. חיל האויר איבד 102 מטוסים, ו800 טנקים ישראלים הושמדו.

אתר כיפורים מוקדש לחיילי צה"ל שלחמו במלחמת יום הכיפורים, ומזמין אותם לחלוק את סיפוריהם ויצירותיהם. אם יש לך או למישהו ממשפחתך סיפור מן המלחמה, נשמח אם תשלח אותו אלינו. ניתן לשלוח סיפורים עבור חיילים שנפלו במלחמה.

כמו כן, אתם מוזמנים לשלוח לנו קטעי שירה, פרוזה, אמנות שיצרתם וספרים וסרטים הנוגעים למלחמה.

Youtube App IconFacebook IconTiktok Icon
© 2024 כיפורים, כל הזכויות שמורות.
פרטים שימסרו דרך האתר ישמשו למטרה לה נמסרו בלבד
העמותה לא תעביר כל נתון בלי אישור